Urīnizvadsistēma

Urīnizvadsistēmas struktūra Urīnizvadsistēma ir viena no svarīgākajām sistēmām cilvēka organismā. Tās uzdevums ir uzturēt līdzsvarā ķermeņa šķidrumus filtrējot asinis un ražojot urīnu, kas sastāv no izfiltrētiem atkritumiem.

A – nieres
B – urīnvadi
C – urīnpūslis
D – urīnpūšļa kakls
E – urīnizvadkanāls
F – sfinkters
G – nervu gali

Nieres

Orgānu pāris, kas ir vissvarīgākā urīnizvadsistēmas daļa. Nieres ražo urīnu procesā, kad tiek filtrētas toksiskās vielas no asinīm. Nieru pareiza darbība ir būtiska, lai uzturētu organismu labā stāvoklī.

Urīnvadi

Divas plānas, gludas muskuļotas caurulītes; urīnvadi novada urīnu no nierēm uz urīnpūsli. Kad urīnpūslis ir pilns, urīnvadi automātiski noslēdzas, lai novērstu urīna iekļūšanu atpakaļ nierēs.

Urīnpūslis

Muskuļota tvertne, kas novietota vēdera dobuma lejasdaļā. Tā sieniņas ir elastīgas un izolētas, kas ļauj tam turēt no 400 līdz 700 ml urīna, ļoti stipri izplešoties, tas var turēt apmēram 1500 – 2000 ml. Urīnpūšļa sieniņu muskuļi izplešas, kad pūslis piepildās, un saraujas tam iztukšojoties.

Urīnpūšļa kakls

Urīnpūšļa lejasdaļā atrodas ārējais urīnizvadkanāls, ko nodrošina divi riņķveida muskuļu komplekti (sfinkteri).

Urīnizvadkanāls

Tā ir urīnizvadsistēmas beigu daļa. Tā ir caurulīte ar plānām sieniņām, kas tiek izmantota, lai izvadītu urīnu, kas sakrājies urīnpūslī. Sievietēm un vīriešiem ir dažādu garumu urīnizvadkanāli, viņu anatomisko atšķirību dēļ. Sievietes urīnizvadkanāls ir 3-5 cm garš, bet vīrieša urīnizvadkanāls ir 15-20 cm garš un atveras peņa galā, nodrošinot arī sēklas izvadīšanu.

Sfinkteri

Urīna plūsmu kontrolē divi sfinkteri – ārējais un iekšējais. Iekšējais sfinkters ir riņķveida muskulis, kas aptver urīnizvadkanāla pamata daļu. Tad saraujas un atslābst neviļus. Ārējais sfinkters ir veidots no iegurņa pamatnes muskuļiem, kas izkārtojušies starp iegurņa kauliem kā apgriezts lietussargs. Šie muskuļi ir atbildīgi par vēdera dobuma orgānu atbalstīšanu un tiek izmantoti apzinātai urīna plūsmas kontrolēšanai.

Nervu gali

Urīnpūšļa sieniņās ir receptori – tie reaģē uz saspringumu sieniņās, tāpēc tie reaģē, kad urīnpūslis ir pilns, sūtot signālu mugurkaula smadzenēm. Pirmais nepieciešamības signāls parādās, kad urīnpūslī sakrājušies 200 – 300 ml urīna.

Kā sistēma strādā?

Nepārtrauktu nieru darbību regulē elektrolīti un uztur uz skābes bāzēta homeostāze. Katru dienu cauri nierēm izplūst apmēram 170 – 180 l asiņu, apmēram 1,5 l tiek izvadīti urīna formā. Tas ir cikls, kas norisinās saskaņā ar zemāk redzamo diagrammu:

Urīns uzkrājas urīnpūslī, kas procesā izplešas. Kad tajā ir ap 200- 300 ml urīna, urīnpūšļa sieniņu receptori sūta signālu, kas izsauc vēlmi urinēt. Veselīgam cilvēkam, kura urīnizvadsistēma darbojas pareizi, ir iespējams kontrolēt urīnpūsli un atlikt vajadzību uz brīdi, ja tas nepieciešams.

Urīnpūšļa iztukšošana sākas ar sfinkteru atslābumu un urīnpūšļa saraušanos, tādā veidā izspiežot urīnu. Urīns plūst cauri urīnizvadkanālam. Tad sfinkteri saraujas, un urīns sāk piepildīt urīnpūsli. Urīnizvadsistēmas traucējumi var novest ne tikai pie urīna nesaturēšanas, bet arī pie daudz smagākām sekām, ieskaitot organisma saindēšanos.

Ce site web utilise des cookies

Mēs izmantojam datus jeb sīkdatnes jūsu tīmekļa pārlūkprogrammā, lai personalizētu mūsu tīmekļa vietni un padarītu tās lietošanu ērtāku, un analizējam tīmekļa vietnes darbību, kas palīdz uzlabot mūsu mārketinga un pārdošanas darbības un rādīt personalizētas reklāmas, pamatojoties uz jūsu interesēm (tostarp jūsu darbības mūsu un arī citās tīmekļa vietnēs) un jūsu atrašanās vietu. Tālāk jūs varat mainīt pārlūkprogrammas iestatījumus, lai atteiktos no dažām vai visām sīkdatnēm.

Iestatījumi
Pieņemt visu

1. Pakalpojuma sniedzējs automātiski ievāc tikai sīkdatnēs iekļauto informāciju.

2. Sīkdatņu faili (tā sauktās sīkdatnes) ir informācijas tehnoloģiju dati, galvenokārt teksta faili, kas tiek saglabāti pakalpojuma lietotāja gala ierīcē un ir paredzēti pakalpojuma lietošanai. Sīkdatnes parasti satur tās tīmekļa vietnes nosaukumu, no kuras tās nāk, uzglabāšanas laiku gala ierīcē un unikālu numuru.

3. Uzņēmums, kas ievieto sīkdatnes Pakalpojuma lietotāja gala ierīcē un iegūst tām piekļuvi, ir pakalpojuma sniedzējs “TZMO SA” ar juridisko adresi Żółkiewskiego 20/16 87-100 Toruń.

4. Sīkdatnes tiek izmantotas šādiem mērķiem:

a) pakalpojumu satura pielāgošanai lietotāja vēlmēm un tīmekļa vietņu izmantošanas uzlabošanai. Tieši šie faili ļauj atpazīt pakalpojuma lietotāja ierīci un atbilstoši parādīt tīmekļa vietni, pielāgojot to individuālām vajadzībām;

b) statistikas datu ievākšanai, kas palīdz izprast, kā pakalpojumu lietotāji izmanto konkrētas tīmekļa vietnes, dodot iespēju uzlabot šo tīmekļa vietņu struktūru un saturu;

5. Pakalpojuma sniegšanai tiek izmantotas divu veidu sīkdatnes: sesijas sīkdatnes un pastāvīgās sīkdatnes. Sesijas sīkdatnes ir īslaicīgi glabājami faili, kas tiek uzglabāti lietotāja gala ierīcē līdz izrakstīšanās brīdim, tīmekļa vietnes atstāšanai vai programmatūras (pārlūkprogrammas) izslēgšanai. Pastāvīgās sīkdatnes tiek glabātas lietotāja gala ierīcē sīkdatņu failu parametros norādīto laiku vai līdz brīdim, kad lietotājs tos dzēš.

6. Pakalpojuma sniegšanas brīdī tiek izmantotas šādas sīkdatnes:

Vārds Domēns Veids Ilgums
_fbp .seni.lv Advertisement 3 months
smvr .seni.lv Analytics 10 years
smuuid .seni.lv Analytics 10 years
_ga .seni.lv Analytics 2 years
_gid .seni.lv Analytics 1 day
_gat_gtag_UA_17582194_1 .seni.lv Analytics 1 minute
_gat_UA-17582194-1 .seni.lv Analytics 1 minute
_smvs .seni.lv Analytics 1 day
_hjFirstSeen .seni.lv Analytics 30 minutes
_hjIncludedInSessionSample .seni.lv Analytics 2 minutes
_hjAbsoluteSessionInProgress .seni.lv Analytics 30 minutes
smg salesmanago.pl Analytics 10 years
symfony .seni.lv Other 2 hours
_hjSessionUser_2724099 .seni.lv Analytics 1 year
_hjSession_2724099 .seni.lv Analytics 30 minutes
SERVERID app3.salesmanago.pl Performance session

7. Vairumā gadījumu tīmekļa vietņu pārlūkošanai izmantotās programmatūras (pārlūkprogrammas) noklusējuma iestatījumi ļauj saglabāt sīkdatnes lietotāja gala ierīcē. Pakalpojuma lietotājs jebkurā laikā var mainīt savus sīkdatņu iestatījumus. Šos iestatījumus ir iespējams īpaši mainīt, bloķējot automātisku sīkdatņu apstrādi tīmekļa pārlūkprogrammas iestatījumos vai pieprasot informēt par katru sīkdatņu ievietošanu pakalpojuma lietotāja ierīcē. Sīkāka informācija par sīkdatņu pārvaldības iespējām un metodēm ir pieejama programmatūras (pārlūkprogrammas) iestatījumos.

8. Pakalpojuma sniedzējs informē, ka sīkdatņu lietošanas ierobežošana var ietekmēt dažas no pakalpojuma tīmekļa vietnēs pieejamajām funkcijām. Avots: http://wszystkoociasteczkach.pl/"