Problēmas ar prostatu

Visbiežākais urīna nesaturēšanas iemesls ir prostatas palielināšanās – tas ir prostatas dziedzera palielināšanās. Prostatas palielināsanās ir dabiska parādība, kas saistīta ar novecošanu. Tās iemesls ir daudzas traucējošas urīnceļu sistēmas kaites. Ja esat vīrietis vecumā pēc 45 un piedzīvojat urīna nesaturēšanu, prostata var būt tās cēlonis. Pat neilgu laiku atpakaļ reti gadījās dzirdēt par prostatas problēmām. Nebija daudz cilvēku, kas zināja vai runāja par šīm problēmām, tāpat par šo problēmu arī netika daudz rakstīts. Ja netika sagaidīts, ka vīriešu mūža vidējais ilgums nav garāks par 50 gadiem, tad problēma praktiski neeksistēja. Kopš medicīnas zinātne ir attīstījusies, arī paredzamais mūža ilgums ir palielinājies. Prostatas palielināšanās ir vīriešu veselības problēma, kam jāpievērš īpaša uzmanība.

Ko nodarbina šī problēma?

Prostatas dziedzera palielināšanās skar gandrīz pusi no visiem vīriešiem, lai gan tikai nedaudzi izjūt tā saslimšanas simptomus. Katram vīrietim pēc 45 gadu vecuma būtu jāveic veselības pārbaude un jāapmeklē ārsts vismaz reizi gadā.

Ja izjūtat kādas problēmas, kas saistītas ar uroģenitālo sistēmu, ir nepieciešams apmeklēt urologu. Atcerieties, ka savlaicīgi diagnosticēta prostatas palielināšanās var glābt jums dzīvību. Nevērība šajā ziņā var novest pie saslimšanas ar prostatas vēzi.

Kāda ir problēmas būtība?

Normāla lieluma prostatas dziedzeris ir valrieksta lielumā, tas nesāp, ja tiek saspiests, ir atsperīgs, un tā virsma ir gluda. Kad dziedzeris palielinās, tā šūnu skaits pieaug, tas spiež uz urīnizvadkanālu, sašaurinot to. Urinācijas problēmas izraisa sašaurināšanās process.

Tā sauktā urīnpūšļa izvades obstrukcija novērš pilnīgu urīnpūšļa disfunkciju, jo urīnpūšļa sieniņās sāk attīstīties patoloģiskas struktūras izmaiņas. Neizvadītais urīns rada infekcijas urīnceļos un urīnpūšļa akmeņus. Tas arī noved pie urīnpūšļa muskulatūras vājināšanās, izraisot pastāvīgas urīna noplūdes.

Visbiežāk sastopamie prostatas palielināšanās simptomi:

 • bieža urinēšana
 • urinēšana naktī
 • pēkšņa nepieciešamība urinēt
 • urīna strūklas sašaurināšanās
 • pārtraukta urinēšana
 • urīna pilēšana pēc urinēšanas
 • beigām pilna urīnpūšļa sajūta pēc urinēšanas
 • urinēšanas grūtības, sāpīga urinēšana.

PIEZĪME – šie simptomi var uzrādīt arī citas slimības klātbūtni, konsultējieties ar savu ārstu, ja piedzīvojat kaut ko no augstāk minētā.

Diagnoze

Prostatas dziedzera diagnostika tiek veikta saskaņā starptautiskās komitejas, kas darbojas Pasaules Veselības organizācijas (PVO) paspārnē, izstrādātajiem standartiem.

Izmeklēšanā būtu jāiekļauj:
 • Medicīniska intervija – lai novērtētu traucējumus un to ietekmi uz dzīvi
 • Izmeklēšanu per rectum – prostatas lieluma, formas un struktūras novērtējums, kas tiek veikts ar pacienta anālajā atverē ievietotu pirkstu
 • Laboratoriskie izmeklējumi – pilna urīna analīze, bioķīmiskās analīzes, prostatai raksturīgā antigēna koncentrācija serumā utt.
 • Papildus izmeklējumi, tādi kā ultrasonogrāfija un plūsmas mērījumi.

Ārstēšana

Ārstēšana atkarīga no prostatas palielināšanās apjoma:
 • Gadījumos, kad vīriešiem diagnosticēta prostatas palielināšanās, bet nav nekādu citu slimības simptomu, viņiem tiek ieteikts “nogaidīt vērojot”. Šo terminu lieto plašākam profilaktisko pasākumu lokam, lai vērotu dziedzera darbību. Šie pasākumi ietver pārbaudes reizi gadā, uzlabotu diētu un sekošanu ārsta padomiem.
 • Ja prostatas palielināšanās sākumposmā vērojamas problēmas ar urīnizvades sistēmu, ir laiks apsvērt medikamentu lietošanas iespēju. Šī terapija ir īpaši efektīva slimības sākumposmā, kad darbības traucējumi vēl ir nenozīmīgi. Ārstējošajam ārstam vajadzētu pacientam izskaidrot šādas ārstniecības metodes detaļas.
 • Ķirurģiska iejaukšanās tiek ieteikta apmēram 10% prostatas palielināšanās gadījumu. Operācijas gaitā tiek izņemts palielināšanās ierosinātājs.

Ir vērts atcerēties – labdabīga prostatas palielināšanās nav ļaundabīgs audzējs, taču ignorējot tās pazīmes un neārstējoties, var attīstīties prostatas vēzis.

Kā sev palīdzēt?

 • Ja esat vairāk kā 45 gadus vecs, apmeklējiet ārstu un veiciet pārbaudes. Ja tiks atzīts, ka jums nekas nekait, tad labi, taču, ja būs nepieciešama ārstēšana, jums ir izredzes saņemt īsu un efektīvu terapiju.
 • Ja esat pamanījis prostatas palielināšanās pazīmes, neatlieciet ārsta apmeklējumu. Atcerieties, jo ātrāk slimība tiks diagnosticēta, jo vieglāka un īsāka būs tās ārstēšana.
 • Urīna nesaturēšana ir diezgan satraucoša kaite, ja arī tā jūs skar, pārliecinieties, ka savam komfortam un diskrētumam lietojat Seni Men uroloģiskos ieliktnīšus.
>
Šajā vietnē tiek izmantoti sīkfaili, lai nodrošinātu lietošanas ērtumu, uzlabotu drošību, kā arī statistikas un mārketinga mērķiem. Jūs varat izmainīt sīkfailu uzstādījumus savā interneta pārlūkprogrammā. Izmantojot šo interneta vietni bez uzstādījumu izmaiņām, jūs piekrītat mūsu sīkfailu izmantošanai. Uzzināt vairāk par sīkfailu politiku »