22.06.2020

Vecuma posmi

“Nekas neliek novecot tik ātri, kā vienmēr klātesošā doma, ka ikviens noveco”Georgs Kristofs Lihtenbergs

Vecums bieži tiek saukts par dzīves rudeni, otro jaunību vai zelta gadiem. Tas ir dzīves beigu posms – tā ir nenovēršama dzīves daļa, kas jāpiedzīvo ikvienam, kura dzīve traģiski neapraujas jaunībā. Tas ir laiks, kuru katrs piedzīvo atšķirīgā veidā – ir tik pat daudz novecošanas veidu, cik cilvēku dzīvesstāstu. Novecošana ir konstants process, kas sākas jau cilvēkam piedzimstot. Tā gaitu ietekmē ģenētiski faktori, dzīves apstākļi un dzīvesveids.

Novecošanas stadijas

Pasaules Veselības organizācija iedala šo procesu 3 posmos:

Cita citai sekojošās stadijas sevī iekļauj fizioloģisku un garīgu senilitāti:

Kā mēs uztveram vecāku cilvēku?

Veids, kādā mēs uztveram vecāku cilvēku, ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Jaunieši, pusmūža cilvēki un veci cilvēki uztver vecumu dažādi. Cienījama vecuma robežas ir aptuvenas. Bieži gadās, ka 60 gadus veci cilvēki jūtas jauni, viņi ir tālu no tā, lai sevi uzskatītu par veciem, tāpēc vecuma robežas nav noteiktas.

Kādi cilvēki tiek uzskatīti par veciem neatkarīgi no vecuma? Cilvēki, kas zaudējuši aktivitāti un dzīvesprieku – šie simptomi liecina par novecošanu.

Ir daudz stereotipu par cienījamu vecumu. Tie ietekmē veidu, kādā mēs uztveram vecus cilvēkus. “Jaunības kults”, kas prevalē sabiedrībā, bieži izraisa vecāka gadagājuma cilvēku marginalizāciju – tas skar profesionālo dzīvi un dalību sabiedriskajās norisēs. Tas ir pretstatā laipnai un cieņas pilnai attieksmei, kas mums būtu jāizrāda vecākiem cilvēkiem.

Vecuma nokrāsas

Novecošanai ir arī savas priekšrocības. Tas ir laiks, kad cilvēki piedzīvo savu “otro jaunību”. Pievērsiet uzmanību labumiem, ko dod zelta gadi:

Cienījama vecuma krāšņums

Noslēdzoties profesionālajai karjerai, pieaug brīvā laika daudzums. Ir iespēja šo laiku veltīt saviem vaļaspriekiem, atpūtai vai ceļojumiem.

Šis ir laiks, kad dzīvē ienāk mazbērni – ir iespēja izmantot brīvo laiku un palīdzēt tos audzināt.

Daudzi cilvēki uzņemas brīvprātīgo darbus, lai izmantotu savas prasmes un laiku citu labā.

Mūžizglītības projekti piedāvā cita veida studijas tiem, kas meklē zināšanas – ja cilvēkam nav bijis laika studēt līdz šim, tad pensijas vecums sniedz šādu iespēju. Tāpat var piedalīties dažādās programmās tiem, kas vecāki par 50 vai 60 gadiem, bieži vien tās tiek finansētas no Eiropas Savienības fondiem.

Kad cilvēkiem jautā, no kā viņi visvairāk baidās, daudzi atbild – novecot. Kas liek cilvēkiem šādi domāt par novecošanu?

Novecošanas trūkumi

Dažiem cilvēkiem novecošana saistās ar daudzām kaitēm, kas attīstās līdz ar vecumu – varam uzskaitīt tādas kā urīna nesaturēšana, atmiņas pasliktināšanās, osteoporoze, reimatisms, aptaukošanās, demence.

Cilvēka fiziskās veselības pasliktināšanās noved pie atkarības no citiem, un nes līdzi pieaugošu vilšanās sajūtu, jo tiek zaudēta neatkarība.

Daudzi veci cilvēki domā, ka viņi ir nederīgi un sabiedrības atstumti. Bieži vien šo sajūtu pavada vientulība – ja no dzīves ir aizgājis partneris vai tā paša vecuma draugi, bērni dzīvo savu dzīvi.

Dzīves kvalitātes mazināšanās – pensija ir mazāka kā atalgojums par pilna laika darbu, ko pierasts strādāt.

Vecāki ļaudis bieži baidās no nāves; viņi izjūt skumjas, apzinoties, ka dzīve tuvojas beigām. Doma par zaudētajām iespējām un nepiepildītajiem sapņiem rada depresijas sajūtu.

Mīļā cilvēka cienījamais vecums – kā palīdzēt?

Parasti ar cienījamu vecumu sastopamies savu ģimenes locekļu vidū. Ne vienmēr zinām, ko teikt, kā izturēties pret cilvēku, kā palīdzēt, lai neaizvainotu viņa jūtas.

Daži padomi:

LASĪT ARĪ

Vecuma aizmāršība vai tomēr nopietna slimība? Kā ...

Vecuma aizmāršība vai tomēr nopietna slimība? Kā ...

Lai kā gribētos, lai mūsu tuvinieki vecumdienas pavada veseli un laimīgi, ilgāks mūžs bieži nes līdzi arī slimības, tostarp garīga rakstura traucējumus. Izrādās, 5% līdz 8% iedzīvotāju vecumā pēc 60 gadiem visā pasaulē saskaras ar tādu nopietnu diagnozi kā demence - smadzeņu slimību, kas apgrūtina iegaumēšanu, saprašanu un saskarsmi. Pieaugot cilvēku mūža ilgumam, ar demenci visā pasaulē slimo arvien vairāk. Diemžēl Latvijā  šo slimību oficiāli diagnosticē vien nelielai daļai reāli slimo cilvēku. Pastāv daudz aizspriedumu, mītu, nezināšanas. Kā šo slimību laikus atpazīt, ko sagaidīt, ja tā ir skārusi arī kādu no jūsu mīļajiem un kā palīdzēt, lai ar to vieglāk sadzīvotu?

Vairāk

UZZINĀT VAIRĀK PA SENI PRODUKTIEM

Plašs mitrumu uzsūcošo produktu klāsts cilvēkiem, kuriem nepieciešama uzticama aizsardzība.

Skatīt produktus

Izvēlēties produktu

Pārdomāts produkts nozīmē gan komfortu pacientam, gan nopietnu izgulējumu rašanās riska mazināšanu, kā arī mazāk darba aprūpētājam. Mēs palīdzēsim izvēlēties produktu.

Izvēlēties produktu

Izvēlēties izmēru

Pareiza produkta izvēle ir ļoti svarīga. Tāpēc esam radījuši vienkāršu rīku „Diagnostika”.

Izvēlēties izmēru

Ce site web utilise des cookies

Mēs izmantojam datus jeb sīkdatnes jūsu tīmekļa pārlūkprogrammā, lai personalizētu mūsu tīmekļa vietni un padarītu tās lietošanu ērtāku, un analizējam tīmekļa vietnes darbību, kas palīdz uzlabot mūsu mārketinga un pārdošanas darbības un rādīt personalizētas reklāmas, pamatojoties uz jūsu interesēm (tostarp jūsu darbības mūsu un arī citās tīmekļa vietnēs) un jūsu atrašanās vietu. Tālāk jūs varat mainīt pārlūkprogrammas iestatījumus, lai atteiktos no dažām vai visām sīkdatnēm.

Pieņemt visu
Iestatījumi

1. Pakalpojuma sniedzējs automātiski ievāc tikai sīkdatnēs iekļauto informāciju.

2. Sīkdatņu faili (tā sauktās sīkdatnes) ir informācijas tehnoloģiju dati, galvenokārt teksta faili, kas tiek saglabāti pakalpojuma lietotāja gala ierīcē un ir paredzēti pakalpojuma lietošanai. Sīkdatnes parasti satur tās tīmekļa vietnes nosaukumu, no kuras tās nāk, uzglabāšanas laiku gala ierīcē un unikālu numuru.

3. Uzņēmums, kas ievieto sīkdatnes Pakalpojuma lietotāja gala ierīcē un iegūst tām piekļuvi, ir pakalpojuma sniedzējs “TZMO SA” ar juridisko adresi Żółkiewskiego 20/16 87-100 Toruń.

4. Sīkdatnes tiek izmantotas šādiem mērķiem:

a) pakalpojumu satura pielāgošanai lietotāja vēlmēm un tīmekļa vietņu izmantošanas uzlabošanai. Tieši šie faili ļauj atpazīt pakalpojuma lietotāja ierīci un atbilstoši parādīt tīmekļa vietni, pielāgojot to individuālām vajadzībām;

b) statistikas datu ievākšanai, kas palīdz izprast, kā pakalpojumu lietotāji izmanto konkrētas tīmekļa vietnes, dodot iespēju uzlabot šo tīmekļa vietņu struktūru un saturu;

5. Pakalpojuma sniegšanai tiek izmantotas divu veidu sīkdatnes: sesijas sīkdatnes un pastāvīgās sīkdatnes. Sesijas sīkdatnes ir īslaicīgi glabājami faili, kas tiek uzglabāti lietotāja gala ierīcē līdz izrakstīšanās brīdim, tīmekļa vietnes atstāšanai vai programmatūras (pārlūkprogrammas) izslēgšanai. Pastāvīgās sīkdatnes tiek glabātas lietotāja gala ierīcē sīkdatņu failu parametros norādīto laiku vai līdz brīdim, kad lietotājs tos dzēš.

6. Pakalpojuma sniegšanas brīdī tiek izmantotas šādas sīkdatnes:

Vārds Domēns Veids Ilgums
_fbp .seni.lv Advertisement 3 months
smvr .seni.lv Analytics 10 years
smuuid .seni.lv Analytics 10 years
_ga .seni.lv Analytics 2 years
_gid .seni.lv Analytics 1 day
_gat_gtag_UA_17582194_1 .seni.lv Analytics 1 minute
_gat_UA-17582194-1 .seni.lv Analytics 1 minute
_smvs .seni.lv Analytics 1 day
_hjFirstSeen .seni.lv Analytics 30 minutes
_hjIncludedInSessionSample .seni.lv Analytics 2 minutes
_hjAbsoluteSessionInProgress .seni.lv Analytics 30 minutes
smg salesmanago.pl Analytics 10 years
symfony .seni.lv Other 2 hours
_hjSessionUser_2724099 .seni.lv Analytics 1 year
_hjSession_2724099 .seni.lv Analytics 30 minutes
SERVERID app3.salesmanago.pl Performance session

7. Vairumā gadījumu tīmekļa vietņu pārlūkošanai izmantotās programmatūras (pārlūkprogrammas) noklusējuma iestatījumi ļauj saglabāt sīkdatnes lietotāja gala ierīcē. Pakalpojuma lietotājs jebkurā laikā var mainīt savus sīkdatņu iestatījumus. Šos iestatījumus ir iespējams īpaši mainīt, bloķējot automātisku sīkdatņu apstrādi tīmekļa pārlūkprogrammas iestatījumos vai pieprasot informēt par katru sīkdatņu ievietošanu pakalpojuma lietotāja ierīcē. Sīkāka informācija par sīkdatņu pārvaldības iespējām un metodēm ir pieejama programmatūras (pārlūkprogrammas) iestatījumos.

8. Pakalpojuma sniedzējs informē, ka sīkdatņu lietošanas ierobežošana var ietekmēt dažas no pakalpojuma tīmekļa vietnēs pieejamajām funkcijām. Avots: http://wszystkoociasteczkach.pl/"