UZZINĀT VAIRĀK PA SENI PRODUKTIEM
Plašs mitrumu uzsūcošo produktu klāsts cilvēkiem, kuriem nepieciešama uzticama aizsardzība.
Skatīt produktus08.09.2020
Ar urīna nesaturēšanu nav jāmokās gadiem
“Pacietīšos, neiešu pie ārsta, varbūt pāries tāpat” ir viens no biežākajiem mītiem, kas saistīts ar tādu nepatīkamu, sieviešu vidū plaši izplatītu problēmu kā urīna nesaturēšana jeb inkontinence. Izrādās, līdz brīdim, kad sievietes šādas diagnozes gadījumā sāk meklēt ārsta palīdzību, vidēji paiet 6, 5 gadi, atklāj Nacionālās inkontinences asociācijas dati. Tie ir seši gari gadi, ko bieži pavada bailes, kauns, bezpalīdzība. Tiek atmesti mīļi hobiji, ceļošana, sporta nodarbības, cieš intīmās attiecības. Par laimi, laiks, kad par inkontinenci vairījās runāt pat mediķi, ir pagājis. Labā ziņa – visbiežāk urīna nesturēšanu var sekmīgi ārstēt, tikai jābruņojas ar uzņēmību un pacietību. Kas izraisa urīna nesaturēšanu sievietēm un kā to risināt, lai atkal justos labi? Konsultē sertificēta uroloģe Egita Deine.
Skar vairāk kā trešdaļu iedzīvotāju
Ar urīna nesaturēšanu teju ikviens būs sastapies bērnībā, kad gadījās traki pārsmieties un pēc tam mainīt pieslapinātās bikšeles. Taču aplami domāt, ka šī problēma skar tikai bērnus, sirmas kundzes pansionātos vai vīriešus ar prostatas slimībām.
Izrādās, urīna nesaturēšana dzīves laikā, saskaņā ar dažādu pētījumu datiem, ir aptuveni no 10% līdz 36 % cilvēku, tātad katram trešajam iedzīvotājam. Sievietes no šīs intīmās problēmas cieš ievērojami biežāk nekā vīrieši, turklāt pēc 60 gadu vecuma – pat divreiz biežāk nekā viņu stiprā dzimuma vienaudži.
Medicīniski pareizi ir teikt, ka urīna nesaturēšana ir patvaļīga jebkāda urīna daudzuma noplūde no urīnpūšļa, kas nepakļaujas apzinātai kontrolei.
Ir divi galvenie urīna nesaturēšanas jeb inkontinences veidi.
Visbiežāk slodzes urīna nesaturēšanas risku izraisa faktori, kas rada starpenes muskulatūras vājumu un mazā iegurņa orgānu noslīdējumu. Tie ir:
Abi minētie galvenie inkontinences veidi var kombinēties un to sauc par jauktu urīna inkontinenci.
Sports un stipra vēderprese nepalīdzēs
Sieviešu vidū joprojām ir daudz aplamu priekšstatu par urīna nesaturēšanu. Lūk, daži, ko ikdienā dzird uroloģe Egita Deine.
Kādi ir risinājumi?
Lai rastu risinājumu, vispirms ir svarīgi saprast, kāds urīna nesaturēšanas veids sievietei izraisa problēmas, jo ārstēšana atšķiras.
Slodzes urīna nesaturēšanas gadījumā ārstēšana ir jāsāk ar starpenes muskulatūras treniņiem jeb Kēgela vingrinājumiem, kas palīdz nostiprināt iegurņa pamatni un kontrolēt urīna nesaturēšanu. Šie vingrinājumi nebūt nav sarežģīti, tikai prasa koncentrēšanos un neatlaidību, un tiem jākļūst par daļu no ikdienas prakses. Kā vingrot, vairāk uzzini https://seni.lv/lv_LV/content/kegela-vingrinajumi Atceries, ka, trenējot jebkuru muskulatūru, tūlītēju efektu sagaidīt nevar. Par pirmajiem rezultātiem varēs spriest pēc 2 - 3 mēnešiem.
Vidēji smagos un smagos slodzes urīna inkontinences gadījumos ārsts var piedāvāt risināt problēmu operācijas ceļā. Sievietei zem urīnizvadkanāla ievieto speciālu lentīti, kas kalpo kā balsts, lai urīnizvadkanāls pie slodzes nebūtu tik “vaļīgs” un nenoplūstu urīns.
Retāk tiek izmantotas urīnizvadkanāla zemgļotādas injekcijas, kam ir salīdzinoši neapmierinoši ilgtermiņa rezultāti un lielāks komplikāciju risks.
Pāraktīva urīnpūšļa gadījumā ar vai bez urīna noplūdes svarīga ir dzīvesveida korekcija:
* Kafijas patēriņa samazināšana. Kafija ir urīndzenošs līdzeklis, kas liek nierēm aktīvāk strādāt, straujāk uzpilda urīnpūsli. To labāk dzer no rītiem un dienā, kad biežāka nepieciešamība doties uz tualeti ir mazāk traucējoša.
* Uz nakti uzņemtā šķidruma daudzuma samazināšana. Ja nakts laikā ir bieži jādodas uz tualeti, vēlams pirms gulētiešanas nedzert 3 - 4 stundas, taču viens ieteikums visiem nederēs. Ja visu dienu darbā nav uzņemts šķidrums un cilvēks ir “sauss”, liela daļa vakarā uzņemtā šķidruma tiks patērēta organisma vielmaiņā un naktī nebūs jāčurā.
* Diurētiķu jeb urīndzenošo medikamentu lietošana no rītiem.
* Medikamentozā ārstēšana (antiholīnerģiskie līdzekļi, Beta-3 adrenerģisko receptoru agonisti).
* Botulīntoksīna injekcijas - Latvijā mazāk populāra metode, jo ir salīdzinoši dārga un ilgtermiņā mazefektīva. Lai efekts saglabātos, procedūra ir jāatkārto reizi pusgadā.
E.Deine novērojusi, ka urīna nesaturēšanas gadījumā sievietes pie ārsta vēršas labprātāk nekā vīrieši, īpaši gados jaunas sievietes. Diemžēl gados vecāku sieviešu vidū, kas augušas padomju laikā un kurām šī problēma ir īpaši aktuāla, urīna nesaturēšana joprojām bieži ir tabu temats.
Svarīgākais – atrast labu ārstu
Lai urīna nesaturēšanas problēmu veiksmīgi risinātu, svarīgi ņemt vērā dažus būtiskus ieteikumus.
Izmantoti avoti:
National Association for Incontinence, Facts and Statistics //www.nafc.org/index.php?page=facts-statistics
Plašs mitrumu uzsūcošo produktu klāsts cilvēkiem, kuriem nepieciešama uzticama aizsardzība.
Skatīt produktusPārdomāts produkts nozīmē gan komfortu pacientam, gan nopietnu izgulējumu rašanās riska mazināšanu, kā arī mazāk darba aprūpētājam. Mēs palīdzēsim izvēlēties produktu.
Izvēlēties produktuPareiza produkta izvēle ir ļoti svarīga. Tāpēc esam radījuši vienkāršu rīku „Diagnostika”.
Izvēlēties izmēru