08.09.2020

Urīna nesaturēšana sievietēm, speciālistes Egitas Deines ieteikumi

Ar urīna nesaturēšanu nav jāmokās gadiem 

“Pacietīšos, neiešu pie ārsta, varbūt pāries tāpat”  ir viens no biežākajiem mītiem, kas saistīts ar tādu nepatīkamu, sieviešu vidū plaši izplatītu problēmu kā urīna nesaturēšana jeb inkontinence. Izrādās, līdz brīdim, kad sievietes šādas diagnozes gadījumā sāk meklēt ārsta palīdzību, vidēji paiet 6, 5 gadi, atklāj Nacionālās inkontinences asociācijas dati. Tie ir seši gari gadi, ko bieži pavada bailes, kauns, bezpalīdzība. Tiek atmesti mīļi hobiji, ceļošana, sporta nodarbības, cieš intīmās attiecības. Par laimi, laiks, kad par inkontinenci vairījās runāt pat mediķi, ir pagājis. Labā ziņa – visbiežāk urīna nesturēšanu var sekmīgi ārstēt, tikai jābruņojas ar uzņēmību un pacietību. Kas izraisa urīna nesaturēšanu sievietēm un kā to risināt, lai atkal justos labi? Konsultē sertificēta uroloģe Egita Deine.

Skar vairāk kā trešdaļu iedzīvotāju

Ar urīna nesaturēšanu teju ikviens būs sastapies bērnībā, kad gadījās traki pārsmieties un pēc tam mainīt pieslapinātās bikšeles. Taču aplami domāt, ka šī problēma skar tikai bērnus, sirmas kundzes pansionātos vai vīriešus ar prostatas slimībām. 

Izrādās, urīna nesaturēšana dzīves laikā, saskaņā ar dažādu pētījumu datiem, ir  aptuveni no 10% līdz 36 % cilvēku, tātad katram trešajam iedzīvotājam. Sievietes no šīs intīmās problēmas cieš ievērojami biežāk nekā vīrieši, turklāt pēc 60 gadu vecuma – pat divreiz biežāk nekā viņu stiprā dzimuma vienaudži.

Medicīniski pareizi ir teikt, ka urīna nesaturēšana ir patvaļīga jebkāda urīna daudzuma noplūde no urīnpūšļa, kas nepakļaujas apzinātai kontrolei.

Ir divi galvenie urīna nesaturēšanas jeb inkontinences veidi.

  1. Stresa jeb slodzes urīna nesaturēšana, kas izpaužas kā urīna  noplūde slodzes laikā - klepojot, šķaudot, skrienot, lecot, smejoties, darot fizisku darbu, ceļot smagus priekšmetus, arī dzimumakta laikā. Šis nesaturēšanas veids visbiežāk skar tieši sievietes. Problēmas pamatā ir atslābusi vai bojāta iegurņa muskulatūra, kas nespēj efektīvi balstīt apakšējos urīnceļus. Fiziskās slodzes laikā vēdera dobuma spiediens uz urīnpūsli palielinās, vājais iegurnis to nespēj saturēt un daļa urīna noplūst. Slodzes nesaturēšana lielākoties ir saistīta ar urīnizvadkanāla hipermobilitāti jeb pastiprinātu kustīgumu, retāk – ar sfinktera jeb urīnizvadkanāla slēdzējmuskuļa vājumu. Abos gadījumos urīnpūšļa slēdzējmehānisms nespēj nodrošināt urīna aizturi. 

Visbiežāk slodzes urīna nesaturēšanas risku izraisa faktori, kas rada starpenes muskulatūras vājumu un mazā iegurņa orgānu noslīdējumu. Tie ir:

 

  1. Neatliekama jeb pavēles urīna nesaturēšana izpaužas kā pēkšņa vēlme iztukšot urīnpūsli. Vajadzība ir tik spēcīga, ka sieviete var nepaspēt nokļūt līdz labierīcībām. Šis nesaturēšanas veids nereti izraisa stresu un vēlmi retāk doties ārpus mājas, lai nenokļūtu neveiklā situācijā. Problēmu izraisa pāraktīvs urīnpūslis, kam raksturīga arī bieža urinēšana mazās porcijās, urinēšana naktīs, kā arī vajadzība nokārtoties ar vai bez urīna noplūdes. Pēc Pasaules veselības ogranizācijas datiem, pāraktīva urīnpūšļa sindroms skar aptuveni 12 % sieviešu un vīriešu. Incidence pieaug ar vecumu un 80 gados jau skar vidēji 70 - 80 % iedzīvotaju. Pāraktivitāte urīna noplūdē biežāk ir  sievietēm nekā vīriešiem, kas skaidrojams ar anatomiskajām atšķirībām. 

Abi minētie galvenie inkontinences veidi var kombinēties un to sauc par jauktu urīna inkontinenci.

Sports un stipra vēderprese nepalīdzēs

Sieviešu vidū joprojām ir daudz aplamu priekšstatu par urīna nesaturēšanu. Lūk, daži, ko ikdienā dzird uroloģe Egita Deine.

Kādi ir risinājumi?

Lai rastu risinājumu, vispirms ir svarīgi saprast, kāds urīna nesaturēšanas veids sievietei izraisa problēmas, jo ārstēšana atšķiras. 

Slodzes urīna nesaturēšanas gadījumā ārstēšana ir jāsāk ar starpenes muskulatūras treniņiem jeb Kēgela vingrinājumiem, kas palīdz nostiprināt iegurņa pamatni un kontrolēt urīna nesaturēšanu. Šie vingrinājumi nebūt nav sarežģīti, tikai prasa koncentrēšanos un neatlaidību, un tiem jākļūst par daļu no ikdienas prakses. Kā vingrot, vairāk uzzini https://seni.lv/lv_LV/content/kegela-vingrinajumi Atceries, ka, trenējot jebkuru muskulatūru, tūlītēju efektu sagaidīt nevar. Par pirmajiem rezultātiem varēs spriest pēc 2 - 3 mēnešiem.

Vidēji smagos un smagos slodzes urīna inkontinences gadījumos ārsts var piedāvāt risināt problēmu operācijas ceļā. Sievietei zem urīnizvadkanāla ievieto speciālu lentīti, kas kalpo kā balsts, lai urīnizvadkanāls pie slodzes nebūtu tik “vaļīgs” un nenoplūstu urīns.

Retāk tiek izmantotas urīnizvadkanāla zemgļotādas injekcijas, kam ir salīdzinoši neapmierinoši ilgtermiņa rezultāti un lielāks komplikāciju risks.

Pāraktīva urīnpūšļa gadījumā ar vai bez urīna noplūdes svarīga ir dzīvesveida korekcija:

Kafijas patēriņa samazināšana. Kafija ir urīndzenošs līdzeklis, kas liek nierēm aktīvāk strādāt,  straujāk uzpilda urīnpūsli. To labāk dzer no rītiem un dienā, kad biežāka nepieciešamība doties uz tualeti ir mazāk traucējoša. 

Uz nakti uzņemtā šķidruma daudzuma samazināšana. Ja nakts laikā ir bieži jādodas uz tualeti, vēlams pirms gulētiešanas nedzert 3 - 4 stundas, taču viens ieteikums visiem nederēs. Ja visu dienu darbā nav uzņemts šķidrums un cilvēks ir  “sauss”, liela daļa vakarā uzņemtā šķidruma tiks patērēta organisma vielmaiņā un naktī nebūs jāčurā.

Diurētiķu jeb urīndzenošo medikamentu lietošana no rītiem.

Medikamentozā ārstēšana (antiholīnerģiskie līdzekļi, Beta-3 adrenerģisko receptoru agonisti).

Botulīntoksīna injekcijas - Latvijā mazāk populāra metode, jo ir salīdzinoši dārga un ilgtermiņā mazefektīva. Lai efekts saglabātos, procedūra ir jāatkārto reizi pusgadā.

E.Deine novērojusi, ka urīna nesaturēšanas gadījumā sievietes pie ārsta vēršas labprātāk nekā vīrieši, īpaši gados jaunas sievietes. Diemžēl gados vecāku sieviešu vidū, kas augušas padomju laikā un kurām šī problēma ir īpaši aktuāla, urīna nesaturēšana joprojām bieži ir tabu temats. 

Svarīgākais – atrast labu ārstu

Lai urīna nesaturēšanas problēmu veiksmīgi risinātu, svarīgi ņemt vērā dažus būtiskus ieteikumus.

  1. Atrodiet labu ārstu – urologu, ginekologu, ģimenes ārstu, kurš raisa pārliecību, ka problēmu izdosies atrisināt. 
  2. Izvēlieties labus, kvalitatīvus profilakses līdzekļus, kas radīs aizsardzību un drošības sajūtu. Kā jebkura terapija, arī urīna nesturēšanas ārstēšana prasa laiku. Tāpēc svarīgi tās laikā ir izvēlēties piemērotus palīglīdzekļus. Tie ir ikdienas uroloģiskie ieliktnīši, autiņbiksītes pieaugušajiem, vienreiz lietojamie paladziņi, kā arī ķermeņa kopšanas līdzekļi.
  3. Gados vecākām sievietēm, kas joprojām par urīna nesaturēšanu runā nelabprāt, palīdzīgu roku var sniegt viņu ģimenes locekļi, īpaši meitas, kas ir atvērtākas jaunajam. Gan atrodot mammai labu speciālistu, gan atbalstot ārstēšanā, gan palīdzot izvēlēties piemērotākos higiēnas līdzekļus labākai dzīves kvalitātei.

Izmantoti avoti:

https://www.who.int/ageing/health-systems/icope/evidence-centre/ICOPE-evidence-profile-urinary-incont.pdf

National Association for Incontinence, Facts and Statistics //www.nafc.org/index.php?page=facts-statistics

UZZINĀT VAIRĀK PA SENI PRODUKTIEM

Plašs mitrumu uzsūcošo produktu klāsts cilvēkiem, kuriem nepieciešama uzticama aizsardzība.

Skatīt produktus

Izvēlēties produktu

Pārdomāts produkts nozīmē gan komfortu pacientam, gan nopietnu izgulējumu rašanās riska mazināšanu, kā arī mazāk darba aprūpētājam. Mēs palīdzēsim izvēlēties produktu.

Izvēlēties produktu

Izvēlēties izmēru

Pareiza produkta izvēle ir ļoti svarīga. Tāpēc esam radījuši vienkāršu rīku „Diagnostika”.

Izvēlēties izmēru

Ce site web utilise des cookies

Mēs izmantojam datus jeb sīkdatnes jūsu tīmekļa pārlūkprogrammā, lai personalizētu mūsu tīmekļa vietni un padarītu tās lietošanu ērtāku, un analizējam tīmekļa vietnes darbību, kas palīdz uzlabot mūsu mārketinga un pārdošanas darbības un rādīt personalizētas reklāmas, pamatojoties uz jūsu interesēm (tostarp jūsu darbības mūsu un arī citās tīmekļa vietnēs) un jūsu atrašanās vietu. Tālāk jūs varat mainīt pārlūkprogrammas iestatījumus, lai atteiktos no dažām vai visām sīkdatnēm.

Iestatījumi
Pieņemt visu

1. Pakalpojuma sniedzējs automātiski ievāc tikai sīkdatnēs iekļauto informāciju.

2. Sīkdatņu faili (tā sauktās sīkdatnes) ir informācijas tehnoloģiju dati, galvenokārt teksta faili, kas tiek saglabāti pakalpojuma lietotāja gala ierīcē un ir paredzēti pakalpojuma lietošanai. Sīkdatnes parasti satur tās tīmekļa vietnes nosaukumu, no kuras tās nāk, uzglabāšanas laiku gala ierīcē un unikālu numuru.

3. Uzņēmums, kas ievieto sīkdatnes Pakalpojuma lietotāja gala ierīcē un iegūst tām piekļuvi, ir pakalpojuma sniedzējs “TZMO SA” ar juridisko adresi Żółkiewskiego 20/16 87-100 Toruń.

4. Sīkdatnes tiek izmantotas šādiem mērķiem:

a) pakalpojumu satura pielāgošanai lietotāja vēlmēm un tīmekļa vietņu izmantošanas uzlabošanai. Tieši šie faili ļauj atpazīt pakalpojuma lietotāja ierīci un atbilstoši parādīt tīmekļa vietni, pielāgojot to individuālām vajadzībām;

b) statistikas datu ievākšanai, kas palīdz izprast, kā pakalpojumu lietotāji izmanto konkrētas tīmekļa vietnes, dodot iespēju uzlabot šo tīmekļa vietņu struktūru un saturu;

5. Pakalpojuma sniegšanai tiek izmantotas divu veidu sīkdatnes: sesijas sīkdatnes un pastāvīgās sīkdatnes. Sesijas sīkdatnes ir īslaicīgi glabājami faili, kas tiek uzglabāti lietotāja gala ierīcē līdz izrakstīšanās brīdim, tīmekļa vietnes atstāšanai vai programmatūras (pārlūkprogrammas) izslēgšanai. Pastāvīgās sīkdatnes tiek glabātas lietotāja gala ierīcē sīkdatņu failu parametros norādīto laiku vai līdz brīdim, kad lietotājs tos dzēš.

6. Pakalpojuma sniegšanas brīdī tiek izmantotas šādas sīkdatnes:

Vārds Domēns Veids Ilgums
_fbp .seni.lv Advertisement 3 months
smvr .seni.lv Analytics 10 years
smuuid .seni.lv Analytics 10 years
_ga .seni.lv Analytics 2 years
_gid .seni.lv Analytics 1 day
_gat_gtag_UA_17582194_1 .seni.lv Analytics 1 minute
_gat_UA-17582194-1 .seni.lv Analytics 1 minute
_smvs .seni.lv Analytics 1 day
_hjFirstSeen .seni.lv Analytics 30 minutes
_hjIncludedInSessionSample .seni.lv Analytics 2 minutes
_hjAbsoluteSessionInProgress .seni.lv Analytics 30 minutes
smg salesmanago.pl Analytics 10 years
symfony .seni.lv Other 2 hours
_hjSessionUser_2724099 .seni.lv Analytics 1 year
_hjSession_2724099 .seni.lv Analytics 30 minutes
SERVERID app3.salesmanago.pl Performance session

7. Vairumā gadījumu tīmekļa vietņu pārlūkošanai izmantotās programmatūras (pārlūkprogrammas) noklusējuma iestatījumi ļauj saglabāt sīkdatnes lietotāja gala ierīcē. Pakalpojuma lietotājs jebkurā laikā var mainīt savus sīkdatņu iestatījumus. Šos iestatījumus ir iespējams īpaši mainīt, bloķējot automātisku sīkdatņu apstrādi tīmekļa pārlūkprogrammas iestatījumos vai pieprasot informēt par katru sīkdatņu ievietošanu pakalpojuma lietotāja ierīcē. Sīkāka informācija par sīkdatņu pārvaldības iespējām un metodēm ir pieejama programmatūras (pārlūkprogrammas) iestatījumos.

8. Pakalpojuma sniedzējs informē, ka sīkdatņu lietošanas ierobežošana var ietekmēt dažas no pakalpojuma tīmekļa vietnēs pieejamajām funkcijām. Avots: http://wszystkoociasteczkach.pl/"